- Analiza genealogiczna dokumentów
- Powiązanie drzew rodzin - plansza nr 1
- Powiązanie drzew rodzin - plansza nr 2
- Gałąź I i IA Józefa Kozłowskiego i Katarzyny z domu Zwadzińska
- Gałąź II i IIA Feliksa Kozłowskiego i Rozalii z domu Zalewska
- Gałąź III i IIIA Jana Kozłowskiego i Wandy z domu Dobrska
- Gałąź IV i IVA Wacława Kozłowskiego i Stefanii z domu Kozak
- Gałąź V i VA Marka Kozłowskiego i Ewy z domu Kitszel
- Gałąź VI i VIA Macieja Kozłowskiego i Magdaleny z domu Dudek
- Gałąź VII Szymona Kozłowskiego
- Wykaz rodzin i nazwisk
- Symbole i skróty oznaczeń
- Drzewo genealogiczne


Genealogia rodu
Pochodzenie i występowanie nazwiska
azwiska w Polsce to późne historyczne zjawisko,ponieważ powstały dopiero u schyłku średniowiecza. Początkowo objęły szlachtę /XV-XVIw/ i stopniowo rozprzestrzeniały się na mieszczaństwo i chłopstwo. W dwóch ostatnich grupach społecznych proces ten trwał do poł. XVII w.
W okresie staropolskim posiadanie nazwiska regulowało prawo zwyczajowe,dopiero państwa zaborcze XVIII/XIXw./ wprowadziły pierwsze akty prawne wprowadzając m.in. obowiązek posiadania nazwiska dla wszystkich grup społecznych.
Nazwisko jest obowiązkowe,dziedziczne i niezmienne w swojej formie fonetycznej,słowotwórczej i graficznej i w tym znaczeniu funkcjonuje na ziemiach polskich na podstawie prawa stanowionego od XIX wieku.
Do XV wieku nazwiska zakończone na -ski niemal wyłącznie pochodzą od nazw miejscowości. Odmiejscowe formy na -ski uzyskały zdecydowaną dominantę wśród szlachty i możnowładztwa w Polsce w XVI wieku. Od połowy XVI wieku moda na nazwiska na -ski,uważane za nobliwe „szlacheckie”gwałtownie szerzy się na Mazowszu i w Małopolsce Znaczną ilość mieszczan i chłopów noszących nazwiska na -ski odnotowano w okresie XVI wieku przeważnie w Małopolsce, a na Pomorzu dopiero w XVII wieku.
Nazwisko KOZŁOWSKI może się wywodzić się z popularnych nazw miejscowości np.Kozłów województwo radomskie, Kozłowo,Kozłówka województwo lubelskie powiat lubartowski i tak np. Kozłowscy bardzo starego herbu (1403 r.) „Walny Mur” pisali się od swoich majątków z Kozłowa, a Czarnoccy herbu Lis ze wsi Czarnoty w ziemi Drohickiej.
Karol Szajnocha wskazywał również pochodzenie nazwisk od części nazwisk rosyjskich w tym wypadku od Kozłow wywodzące się od nazwy zwierząt.
W Genealogii Polskiej odnotowano występowanie rodzin o nazwisku Kozłowski używających następujących herbów rodowych:
- Jastrzębiec – najstarsza pieczęć z 1319 r.Adama z Kamienia,pierwsza wzmianka pisana z 1335 r.
- Drogosław
- Korzbok
- Liszewski
- Lis – pieczęć Mikołaja wojewody krakowskiego z 1306 r.Andrzeja z Wierzbna z 1282 r.
- Wieże
- Strzala – wzmianka z 1410 r.
- Ślepowron – najstarsze wzmianki datowane z 1398 r.
- Poraj – jw
- Podkowa
- Ostoja
- Nałęcz – pierwsze wzmianki datowane z 1293 r.
- Lubicz – jw z 1396
- Sas – największa ilość rodzin jest pochodzenia wołowskiego,nazwisko Kozłowski figuruje w spisie na 113 pozycji
- Walny Mur – jest to stary herb (1403 r.) przysługujący Kozłowskim w Prusach,Galicji. Używała go też gałąż Kozłowskich o przydomku Gwiazda w Wielkim Księstwie Poznańskim oraz rodzina Jelińskich na Kaszubach być może związana z miejscowością Jeleniec.
Według danych statystycznych w roku 2009 w Polsce nazwisko Kozłowski posiada 76 657 osób w tym mężczyzn 37 156 osób , kobiet 39 501 osób. Największe skupienie tego nazwiska występuje na Podlasiu i Warmińsko-Mazurskim.W trakcie prac terenowych na cmentarzu w Wereszczynie natrafiliśmy na znaczą ilość grobów rodzin Kozłowkich, a bardzo duża ich ilość znajduje się w sąsiedniej miejscowości Urszulin, w tym również rodzin żyjących, co może świadczyć o miejscu osiedlania się w tym rejonie równieź i naszej gałęzi rodu Kozłowskich.( w tym rejonie osiedlił się Jan Kozłowski mój dziadek w miejscowości Garbatówka, jednak to miejsce było dla Jana tylko krótkim epizodem w jego źyciu.Hipotetycznie jest moźliwe źe mogli tu zamieszkać bract Andrzej lub Zofia rodzeństwo Feliksa ojca Jana)